7 Adımda Düzenlediğiniz Etkinlikleri Herkes İçin Erişilebilir Hale Getirin

Pandemi kısıtlamlarındaki esneme ile birlikte hasret kaldığımız yüz yüze etkinliklere yeniden kavuştuk. Gerekli önlemleri alarak, fiziksel mekanlarda bir araya gelmeye, toplantı aralarında yeni kişiler ile tanışmaya ve etkileşim kurmaya yeniden başlıyoruz. Bu sebeple, buluşmalarınızda daha fazla engelli katılımı görmek için sizlere bir rehber hazırladık. 

Etkinlik, toplantı ve buluşmaları planlarken, bu buluşmadaki deneyimlerin herkes için eşit şekilde oluşturulduğundan emin olunması gerekir. Bir etkinlik planı yaparken, farklı erişim gereksinimleri olan katılımcılar için de gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Düzenlediğimiz bu 7 maddeli kılavuz, etkinliğinizi denetlemenize yardımcı olacak ve tüm katılımcılar için eşit ve kapsayıcı bir ortam sağlamanıza katkıda bulunacaktır. 

 

 

1- Doğru Mekanı Seçin:

Bir etkinliği herkesin erişimine uygun hale getirmek için atmanız gereken en önemli adım, erişilebilir bir etkinlik mekanı seçmenizdir. Bu sebeple eğer katılımcılarınızın erişim ihtiyaçlarından önceden haberdarsanız, bu profile uygun bir mekan seçmek için neye ihtiyacınız olduğu ile ilgili bir liste hazırlamanızı öneririz. Örneğin etkinliğinize tekerlekli sandalye kullanan bireyler gelecekse mekanın engelli tuvaleti, rampa, asansör gibi erişim özelliklerini sağlaması gerekmektedir. Bu mekanı seçmeden önce gidip görmeniz de faydalı olacaktır.

Ayrıca doğru mekanı seçme konusunda PinGOin’in mekan listelerine göz atabilir, ayrıntılı bilgi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Mekanınızı seçtikten sonra, tekerlekli sandalye gibi yardımcı cihaz kullanan kişilerin mekanın kullanılacak bütün alanlarına  erişebildiğinden emin olun. Mekan personellerini engelli bireylerin katılacağı bir etkinlik yapacağınız konusunda bilgilendirin. Katılımcıları ise nasıl bir mekanda etkinlik yapacağınız konusunda bilgilendirin. Bu aşamada fotoğraf ve krokilerden faydalanmanız etkili olacaktır. 

2- Mekana Ulaşımın Uygunluğundan Emin Olun

Düzenlediğiniz etkinliğe katılım, etkinlik alanına ulaşımı da kapsamalıdır. Uygun ulaşım alternatiflerini düşünmeniz gerekir. Mekanın şehirdeki konumu yol ve park alanlarına mesafesi ile toplu taşıma imkanlarını gözden geçirin. Mekanınızın bulunduğu bölgeye gelen toplu taşıma araçlarının erişilebilir hizmet sağlayıp sağlamadığından emin olun. (otobüs rampaları, metro asansörleri, seslendirme vb.) Katılımcılarınızı bu imkanlardan haberdar edin. Eğer ulaşımın erişilebilirliği ile ilgili eksikler görüyorsanız engelli katılımcılarınız için erişilebilir bir ulaşım aracı sağlamak gerektiğini unutmayın. 

3- Katılımcılara İhtiyaçlarını Sorun: 

Katılım davetlerine veya başvuru formlarına ayırmanız gereken önemli bir bölüm de katılımcıların beklenti ve ihtiyaçlarını paylaşmasını sağlamaktır. İşaret dili çevirileri, sesli betimleme ihtiyaçları dahil olmak üzere gıda alerjileri, kimyasal hassasiyetler dahil olmak üzere tercihleri ​​ve hassasiyetleri yazmaları için formlarınıza alan ayırın. Bireysel ihtiyaçları netleştirmek ve nasıl karşılanacaklarını konuşmak için tercih ettikleri iletişim yöntemini takip edin. 

4- Personeli Bilgilendirin / Eğitin 

Katılımcıların etkinliğinizden eksiksiz ve eşit bir deneyim kazanmasını sağlamak için personelinizi ve gönüllülerinizi eğitin. Örneğin, sınırlı konuşmaya sahip bir katılımcıyla nasıl etkili bir şekilde iletişim kurulacağı veya bir mobilite cihazı kullanan biriyle nasıl etkileşime geçileceği konusunda detaylı bilgi sağlayın. Erişim kısıtlılığı olan bireyler için acil müdahale prosedürleri hakkında mekan personelini haberdar edin.

5- Görme Engelli Katılımcılarınız İçin Erişilebilir Olun

Mekanda navigasyon sistemi, Braille alfabesi, kabartmalı mekan haritası, ses destekli tabela ve asansörler mekanı erişilebilir yapan fiziksel özelliklerdir. 

Basılı etkinlik öğelerine az gören katılımcıların erişimi için büyük metin (en az 16 punto), Sans Serif yazı tipleri ve yüksek kontrastlı renkler kullanılmalıdır. (Baskıyı daha erişilebilir hale getirmek için detaylı bilgi için PinGOin ekibine danışabilirsiniz.)

Yönlendirme personeli, görme engelli katılımcı ile iletişim kurarken belirsiz ifadelerden kaçınmalıdır. Örneğin, “orada” diyerek parmakla işaret etmenin anlamlı olmadığının farkında olmalıdır. Bunun yerine, insanları “arkanızda ve birkaç adım sağınızda” şeklinde ifadeler kullanarak yönlendirmesi gerektiğini bilmelidir. 

Konuşmacılar, sunumlarda kullanılan fotoğrafları, şemaları ve modellerin sesli bir şekilde betimlemesini yaparak katılımcılara sunmalıdır. Sunumlar yapılmadan önce slaytların erişilebilirlik denetimi yapılması fayda sağlayacaktır. Bu konuda Microsoft'un sunduğu erişilebilirlik denetleyicisi özelliğine göz atın. 

6- İşitme Engelli ve Sağır Katılımcılarınız İçin Erişilebilir Olun

Sunum ve konuşmalarınızda gerçek zamanlı altyazı ve yardımcı dinleme sistemleri kullanabilirsiniz. 

Etkinliğinizde bir işaret dili tercümanı bulunması gerektiğini unutmayın. Tercümanın açıkça görünür bir konumda olduğundan emin olun.

Katılımcıların dudak okumasına engel olabileceği için mikrofon kullanımından kaçının. Sesinizi alçaltmadan konuşun ve dudak hareketlerinizin belirgin olduğundan emin olun. Tercümanın çeviri süresini göz önünde tutup yeri geldiğinde küçük molalar verin ve yavaş konuşun.

Dikkat dağınıklığını önlemek için ortam gürültüsünü kontrol edin ve mekanın fazla sesi izole edebildiğinden emin olun.

7- İkram ve Yeme İçme Servisini Kapsayıcı Hale Getirin

Etkinliğe kayıt ve başvuru sisteminizde katılımcının besin tercihlerini bildirmesi için alan tanıyın. Bu bilgileri yeme içme personeline ulaştırdığınızdan emin olun. Farklı din dil ve ırktan katılımcıların gelmesi durumunda yemeklerin farklı seçimlere açık çeşitlilikte olmasına dikkat edin.

Herkesin yemeklerinin ve atıştırmalıklarının tadını çıkarabilmesi için yeme içme alanının evrensel tasarım standartlarına uygun olduğundan emin olun. Ulaşılamayan yüksek boy masalar, büfeler veya içecek istasyonları, tüm katılımcıların tam ve kolay bir şekilde katılmasına izin vermez. Açık büfelerin koltuk değneği veya baston kullanan birine de sunabileceği zorluklardan haberdar olun. Yardım için yeterli sayıda personelin hazır olduğundan emin olun.

Sonuç Olarak,

Yukarıda sizlere önerdiğimiz uygulamalar her etkinlik için geçerli olmayabilir. Bu liste genel olarak katılımcı deneyimlerini iyileştirirken dikkat edilmesi gereken önemli konuları listelemektedir. PinGOin ekibi etkinliklerinizin erişilebilirliği için sizlere yardımcı olabilir. Soru görüş ve önerileriniz için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak

2021-11-26