Ankara’da Çocuk Dostu 5 Mekan

 

 

Baharı taçlandıran gün geldi! Hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

PinGOin olarak çocukların ve çocuklu ailelerin sosyal mekanlarda bağımsız erişimini destekliyor, çocuklara uygun mekanları keşfediyoruz.

Bugün sizlere, çocuklarınızın sessiz olacağı, oyalanacağı mekanlar önermeyeceğiz. 

Hazırladığımız listede, Ankara’da çocuklarınızla kaliteli vakit geçirebileceğini mekanlar bulunuyor. iyi okumalar!


 

 

 

Çocuk Dostu Bir Müze: Cin Ali Müzesi 

Ankara’da çocuklar ile gidilebilecek müzeler arasında belki de en yenisi ve en eğlencelisi! Cin Ali Müzesi, 2019 yılında; Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından ziyarete açılmıştır. Çocukları, Cin Ali karakterinin yaratıcısı Rasim Kaygusuz ile tanıştırırken, anne ve babalara ise çocukluğunun eski, güzel günlerini hatırlatan Ankara’nın yeni değerlerinden biridir. 

Müzede, Kaygusuz tarafından 1968 yılında hayata getirilmiş ve Selçuk Seğmen tarafından çizilmiş Cin Ali’ye ait eski basım kitaplar, oyuncaklar, siyah önlük ve ahşap masalarıyla eski sınıflar, Ankara’ya ait eski fotoğraflar bulunmaktadır. 

Cin Ali Müzesinin, görme engelli çocuklar için erişilebilir olduğunu biliyor muydunuz? Braille alfabesi ile Cin Ali’nin hikayesini, kabartmalı panolar ile de şekilleri erişilebilir hale getiren, görme engelli çocukların müze deneyimini eşitleyen harika bir uygulaması var! 

Adres: Kavaklıdere, Bülten Sk. No:32, 06680 Çankaya/Ankara

Cin Ali Müzesinin Erişilebilir Özelliklerini Öğrenmek İçin Tıklayın.

Çocuk Dostu Bir Park: Göksu Park

Çocuklar ile eğlenmek güzel vakit geçirmek için doğal bir seçenek... Ankara’da çocuklar ile gidilebilecek parklar arasında olan ve toplam alanı 508.000 m2 alan bu parkta pek çok seçenek bulunuyor. Doğa sever çocuklar için, ördeklerin yüzdüğü bir gölet, ada ve sazlıklar; karnı acıkan minikleri için restoranlar ve piknik alanları, macera sever çocuklar için ise dağ kızağı ve oyun parkurları bulunmaktadır. 

Adres: Göksu, 06820 Etimesgut/Ankara

Göksu Parkı’nın Erişilebilir Özelliklerini Öğrenmek İçin Tıklayın.

Çocuk Dostu Bir Restoran: Hadi Baba Kukla Kebap 

Kukla sanatçısı Hadi Poyrazoğlu tarafından, 1958 yılında lezzeti ve sanatı buluşturmak için kurulmuştur. Hadi Poyrazoğlu’nun çocukları tarafından, Ankara’nın eski, özlenen semti Cebeci’de tekrar hayata geçirilen Hadi Baba Kukla Kebapta, yemek yerken bir anda kuklaların belirdiği, eğlenceli bir ortam sunmaya devam etmektedir. 

Adres: Sakarya, Kestane Cd. no:43, 06080 Altındağ/Ankara

Hadi Baba Kukla Kebap henüz pinlenmemiş, bu mekanı pinleyerek bağımsız erişime destek olmak ister misin?

Çocuk Dostu Bir Kütüphane: Millet Kütüphanesi 

Çocuklara kitapları ve kütüphane ortamını sevdirmek için en uygun mekanlarda biri de Milett Kütüphanesinin içinde bulunan, Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesidir. Burası, çocuk ergonomisine uygun oturma alanları, tuvaletleri, kitap rafları, renk ve atmosferi ile tamamen çocuk dostudur. 25.000 kitaptan oluşan koleksiyonu ile 5-10 yaş arası çocuklar için alternatif bir sosyal alandır. 

Adres: Gazi, Cumhurbaşkanlığı Blv, 06560 Yenimahalle/Ankara

Millet Kütüphanesi’nin Erişilebilir Özelliklerini Öğrenmek İçin Tıklayın.

Çocuk Dostu Bir Sanat Galerisi: Cermodern

“Çocuklar için çocuklarla sanat” mottosu ile yola çıkan CerModern’in çocuk atölyesi CerÇocuk atölyeleri, çocukların yaratıcı dünyalarını ortaya çıkarmaları için sanat dolu bir ortam sunmaktadır. 5-7 ve 8-11 yaş çocukların sanatla buluştuğu, içlerinden geldiği gibi özgürce hareket ettiği, hayal kurduğu, hikayeler dinlediği, oyun oynadığı bu çok yönlü mekan; çocukların bilişsel, zihinsel, duygusal ve sanatsal gelişimlerine katkı sunuyor. 

Adres: Anafartalar, Altınsoy Cd. No:3, 06101 Sıhhıye, Altındağ/Ankara

CerModern’nin Erişilebilir Özelliklerini Öğrenmek İçin Tıklayın.

2022-04-23