Engelsiz Erişime Desteğiniz İçin Teşekkürler

Engelsiz Erişime Desteğiniz İçin Teşekkürler

Pingoin olarak herkes için mekanlar hayalimize doğru attığımız adımlardan en yenisi 21 Eylül 18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğumuz pinleme hareketimiz oldu. Bizler için son derece heyecan verici olan ilk gönüllü çağrımız ve takibinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler, kapsayıcılığın önemini çok daha kalabalık bir ekiple değerlendirmemizi ve bu uğurda çalışmaya hevesli kişilerle etkileşime geçmemizi sağladı. Süreç boyunca gönüllülerimizle birebir etkileşime geçme fırsatı elde ettiğimiz iki çevrimiçi toplantı gerçekleştirdik. Mekan pinleme süreci ile ilgili kullanıcı deneyimi hikayelerini dinledik.  Hareketimizin en anlamı etkilerinden biri de farklı şehirlerde erişilebilirlik kriterlerine göre pinlenmiş mekanların artması oldu.

Peki hayalimize ortak olarak ekibimize katılan yeni gönüllülerimizin katılımı ve katkılarıyla bu hedeflere nasıl ulaştık? Gönüllülerimizle gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde neler yaptık? 

30 günlük pinleme hareketimiz sona erdiğine göre, şimdi ne olacak? 

30 günlük pinleme hareketi için yapmış olduğumuz çağrı ile 10 ayrı şehirden 55 yeni gönüllü aramıza katıldı. Çağrımız kapanır kapanmaz yeni gönüllülerimizi daha yakından tanımak ve mekan pinleme oryantasyonunu gerçekleştirmek için ilk tanışma toplantımızı gerçekleştirdik. Bizimle birlikte kapsayıcılığı artırmayı, erişilebilir mekanları duyurmayı hedefleyen gönüllülerimizin katılım motivasyonlarını, gönüllü olarak Pingoin’den beklentilerini konuştuk. Restoran, kafe gibi mekanların yanı sıra market, mağaza, park, muayenehane gibi çok daha çeşitli mekanı çok daha kolay şekilde pinlemeyi sağlayan yeni mekan pinleme formunun nasıl çalıştığını anlattığımız sunumumuzu gönüllerimizle interaktif biçimde gerçekleştirdik. Aynı zamanda mekan pinleme yönergesini oluşturmuş olduğumuz e-posta grubu ile toplantıya katılamayan gönüllülerimize de ilettik. Süreç boyunca yaşanan gelişmeleri sosyal medya aracılığıyla da tüm takipçilerimizle paylaştık. 

Gönüllülerimiz gittikleri mekanları pinledikçe mekansal kapsayıcılık üzerine daha fazla düşünme ve düşündüklerini bizlerle paylaşma fırsatları oldu. Tüm gönüllülerimizin deneyimlerini dinlemek aynı zamanda mekansal kapsayıcılık ve erişilebilirlik  üzerine konuşmak için ikinci toplantımızı düzenledik. Özellikle farklı gereksinimler üzerine toplumsal ve bireysel farkındalığa değindiğimiz toplantımızda gönüllülerimizin pinleme deneyimleri de detaylı biçimde konuşuldu. Bu toplantı PinGOin olarak pinleme sürecinde nasıl gelişmeler yapabileceğimiz ile ilgili bize içgörü ve ilham verdi aynı zamanda mekan pinlemeye devam eden gönüllerimize yaptıkları bu 5 dakikalık pinleme işleminin anlamını yeniden hatırlatmış oldu.

Sürecin sonunda yeni gönüllülerimizin katkılarıyla web sitemize toplamda 288 yeni mekan eklemiş oldu. 11 ayrı şehirden gelen pinler ile haritamız tekerlekli sandalye kullanıcısı, görme, işitme engelli, çocuk, bebek ve hayvan sahipleri ve daha pek çok farklı gereksinime sahip kişi için için erişilebilirlik kriterleri listelenmiş mekanlar ile zenginleşti. Pinlenen mekanlarının büyük çoğunluğunu restoran ve kafeler oluşturdu. Takiben AVM ve mağazalar gönüllerimiz tarafından en çok pinlenen mekanlar oldu. Daha nadir de olsa sinema, titayro ve müze gibi kültür sanat mekanları da gönüllülerimiz sayesinde web sitemize eklenenler arasında. Bu ilk gönüllü çağrımız ile kısa sürede elde ettiğimiz mekan sayısı bizlere birey olarak yapılan küçük katkıların toplumsal olarak büyük değişikliklere yol açabileceğini  gösterdi. Herkes için mekanlar hayali ve bilinci ile çalışan PinGOin artık çok daha kalabalık.

 

30 günlük pinleme hareketimiz sona erdi ancak mekan pinleme ve haritamızı zenginleştirme sürecimiz bitmedi. Tahmin edebileceğiniz gibi tüm mekanların erişilebilirlik kriterlerine web sitemizden ulaşılana kadar da bitmeyecek. Şimdi gönüllülerimizden aldığımız geribildirimlerle yeni gelişmeler için çalışmaya devam ediyoruz. Bu süreçte dünyayı daha erişilebilir görmek isteyen herkesi gönüllümüz olmaya ve mekan pinlemeye davet ediyoruz!

Mekan Pinlemeye Başlamak İçin TIKLAYIN

 

2020-11-08