Erişilebilir Sosyal Medya İçeriği Rehberi

Herkes için Sosyal Medya: Erişilebilir Sosyal Medya İçeriği Oluşturma Rehberi

 

Erişilebilir sosyal medya içeriği nedir ve neden önemlidir?

İçeriklerimi engelliler için nasıl erişilebilir hale getirebilirim?

İçeriklere alt metin nasıl eklenir?

 

 

 

 

Sosyal medya hepimizin aktif olarak kullandığı, gündemi takip ettiği ve sosyalleştiği bir mecra olarak neredeyse ana akım medya kadar yer kaplıyor hayatımızda. Bu sebeple tıpkı sokakların, binaların, mekanların ve bunun gibi ortak alanların herkesin kullanımına uygun yani erişilebilir olması gerektiği gibi sosyal medya içerikleri de herkes için erişilebilir olmalıdır. Erişim kriteri farklı olan görme engelliler, az görenler veya işitme engelli kişiler için kolaylıkla anlaşılabilir içerikler oluşturmak paylaştığımız içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşmasını ve kapsayıcı olmasını sağlar.

Sosyal medya içeriklerimizi hangi yöntemlerle daha erişilebilir hale getirebiliriz?

1- Alternatif Metin


Görme engelli kişiler ve az görenler görsel paylaşımları ekran okuyucu ile takip ediyor. Bu sebeple paylaştığınız görselleri alternatif metinlerle betimleyerek ekran okuyucu tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz. 
Alternatif metin yazarken genel geçer kurallar bulunmuyor. Paylaştığınız görseli en az kelimeyle en açıklayıcı şekilde anlatmanız yeterli.

Örneğin Instagram'da gönderi paylaşırken. Gelişmiş Ayarlar > Alternatif Metin Yaz kısmında açılacak olan metin alanına paylaştığınız görseli betimleyen birkaç cümle yazabilirsiniz. Aynı şekilde geçmişte paylaştığınız görselleri erişilebilir hale getirmek için düzenle diyerek içerisindeki  Alternatif Metni Düzenle seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylelikle bütün paylaşımlarınızı görme engelliler için erişilebilir hale getirmiş olursunuz.

2- Sesli Betimleme


Paylaşılan video içeriklerinde sesli diyalogların dışında kamera açısında yer alan sessiz birçok öge bulunuyor. Bu ögeler izleyicinin gözle algıladığı ve içeriği zenginleştiren unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Fakat görme engelli kişiler için bu ögeler içeriğin anlaşılmasını güçleştiriyor ve akışı algılaraken kopukluklara yol açıyor. Bu sebeple dış ses tarafından videonun sesli betimlemesinin yapılması içeriği daha erişilebilir kılar. Sesli betimleme sayesinde görme engelli izleyici içeriğin tamamına hakim olur. Sesli betimleme yaparken amaç varlıkları sesle görünür kılarak dinleyicinin aklında sahnelerin canlanmasını sağlamaktır. Bu yüzden sesli betimleme yapılırken ekranda devam eden her türlü oluşu; örneğin giriş, çıkış, hareketler, jest ve mimikleri tasvir etmek gerekir. Siz de video içerklerinize dış ses aracılığıyla sesli betimleme ekleyerek içeriklerinizi görme engelliler ve az görenler için daha erişilebilir hale getirebilirsiniz.

Buraya tıklayarak sesli betimleme örneği olan bir videoya ulaşabilirsiniz

3- Altyazı

İşitme engelliler için ise sesli içeriklerin erişilebilir hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için ilk seçenek altyazı desteği.  Bu sayede işitme kaybı yaşayan kişiler dudak okuma ile altyazı desteği birleştiğinde paylaşılan içeriğin tamamına hakim olabilirler. Siz de paylaştığınız içeriklere altyazı ekleyerek işitme engelli kullanıcılar için erişilebilir içerikler üretebilirsiniz. İçeriklerinize altyazı eklerken arka plan ile yazı renginin kontrastını gözetmek, yazı tipi ve yazı boyutunun okunaklı olduğundan emin olmak gerekir.


4- İşaret Dili Tercümesi

İşitme engelli kullanıcılar için sağlanabilecek bir diğer erişilebilirlik çözümü ise işaret dili tercümesi. Doğuştan işitme engelli olup yazı diliyle iletişim kurmayan bireyler için altyazı desteği yeterli olmayabilir. Bu sebeple işaret dili tercümanlarının desteğiyle içeriklerinize işaret dili çevirisi eklemek videolarınızı oldukça erişilebilir hale getirir.

Buraya tıklayarak Anlatan Eller'den işaret dili ile desteklenmiş video izleyebilirsiniz.

5- Kolay Okunurluk

Daha önceki başlıklarda da değinildiği gibi içeriklerin herkes tarafından anlaşılır olması için kolay okunur olması gerekir.  İçeriklerinizin okunabilirliğini artırmak için arkaplan ile metin rengi arasındaki kontrastın yüksek olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca karmaşık, iç içe geçmiş yazı tiplerinden kaçınmak ve metin puntosuna dikkat etmek içeriğin okunabilirliğini artırır. 

Erişilebilir sosyal medya içeriği oluşturmak için dikkat edilmesi gereken unsurları 5 başlıkta inceledik. Herkes için erişilebilir içeriklerde buluşmak üzere.

2021-01-29