Görme Engellilerin Yaptığı 4 Spor

Bahar ayları yaklaşıyor, havalar ısınmaya başlayacak ve açık havada yapılan aktiviteler artacak. Eğer sen de açık havada spor yapmayı ve yeni sporlar keşfetmeyi seviyorsan bu yazıya göz atmanı tavsiye deriz. Listelediğimiz bu sporlar görme engellilerin de oynayabileceği, keyifli ve interaktif aktivitelerden oluşuyor. Spor yapmayı seven herkes için farklı ve erişilebilir aktivite seçenekleri sunan, ülkemizde ve yurtdışında yapılan bu eğlenceli spor aktivitelerini sizler için derledik. 


 

 

1 - Goalball:


Üçer kişilik takımlardan oluşan bir takım spordur. Oyuncular içinde zil bulunan (duyarak takibi yapılması için) bir topu dikdörtgen sahanın ucundaki rakibin kalesine gol atmayı hedeflemektedir. Takımlar sırasıyla topu bir uçtan diğer uca atarak ya da yuvarlayarak gol atmaya çalışırlar. Hem hücum sırasında hem de defans sırasında oyuncular kendi kale alanlarında kalırlar. Sizde eğer bu sporu deneyimlemek istiyorsanız şehrinizde bulunan goalball oyuncularıyla buluşabilirsiniz.

Ülkemizi temsil eden Kadın Goalball Milli Takımı Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda birinci olmuştur.

2 - Beep Baseball:  

Baseball ülkemizde pek bilinen bir spor olmasa da oynayanlar için oldukça keyiflidir. Beep Baseball bu oyunun erişilebilir versiyonudur. Adından da anlaşılacağı üzere baseball’dan uyarlanmış bir spordur. Topa vuran (vurucu) kişi ve topu tutan (yakalayıcı) kişi dışındaki diğer takım üyeleri görme engellidir. Kısmen gören oyuncuların ise gözlerine göz bandı takmaları gerekir. Base’ler etkinleştirildiğinde oyuncuların hangi yöne koşacaklarını bilmeleri için bir bip sesi çıkartılır. Bahar ayının yaklaşmasıyla parklarda bu sporu deneyimlemek için arkadaşlarınızla konuşmanızın tam vakti.

3 - Bisiklet

Bisiklete binmek, güzel havaları değerlendirmenin en keyifli yoludur. İki kişinin kullandığı bisikletleri bilirsiniz, tandem bisiklet denen bu bisikletler ile bu aktiviteyi önde önde gören, arkasında ise görme engelli bir sürücünün olduğu keyifli bir spor aktivitesine dönüştürebilirsiniz. Şehrinizde bulunan bisiklet kulüpleriyle iletişime geçerek bahar ayının keyfini bisikletle çıkarabilirsiniz.

4 - Koşu

Koşu, daha sağlıklı bir yaşam için en çok tercih edilen sporlardan biridir. Herkes gibi görme engelli kişilerin de koşu aktivitelerine dahil olmasının birçok yolu vardır. Bunlardan en çok tercih edileni rehber eden birisiyle koşmaktır. İki koşucunun eline geçirebileceği bir ip bileklere geçirilerek koşulmaktadır, bununla birlikte koşu partneri olan kişi sözlü olarak yolla ilgili detayları verebilir.

Eğer bu sporları daha önce yaptıysanız veya deneyimlemek isterseniz Pingoin ekibi ile iletişime geçebilirsiniz: www.pingoin.net

2022-03-21