Kültür - Sanatın Birleştirici Gücüne İnanıyoruz

Kültür - Sanatın Birleştirici Gücüne İnanıyoruz

CerModern’i Ankaralılar iyi bilir. Eski tren bakım atölyesinden, çağdaş  sanat müzesine dönüştürülmüş bu yer, başkentte varlığını sürdüren sevdiğimiz bir kültür sanat mekanı.

Bu yaz CerModern’i geniş avlusunda açık hava filmlerini izlemek için pek çok defa ziyaret etmiştik. Ancak son ziyaretimizin amacı CerModern’i erişilebilirlik çerçevesinden incelemekti.  PinGOin ekibi olarak geçtiğimiz hafta yönetim kadrosundan sayın Tolga Yüksel ve Buğra Millet ile CerModern’de bir görüşme gerçekleştirdik. Mekanlarının erişilebilirliği ve engelli ziyaretçileri hakkında bilgi edindik.

Birlikte düşündük: Neler vardı? Daha fazla ne yapılabilirdi?

 

CafeModern girişinden bir fotoğrafcermodernin ahşap çıtalarla tasarlanmış giriş bankosunun fotoğrafı
 

Konuşmalarımız sırasında bu mekanın ve çalışanlarının engelli bireyler için pek çok hizmeti düşündüklerini ve bazılarını yeniden şekillendirdiklerini öğrendik. CerModern içerisinde kapsamlı bir tur atıp nasıl daha kapsayıcı hâle geleceği üzerine fikir alışverişi yaptık.

Erişilebilirlik çerçevesinden bakarsak, giriş alanındaki engelli otoparkı ve bisiklet park alanı dahil iki farklı girişinin düz ayak olmasıyla mekana giriş aşamasını engelsizleştiriyor. Bir çağdaş sanat merkezinin doğal olarak içinde barındırdığı geniş ve düz alanlar mekanda tekerlekli sandalye erişimini de kolaylaştırıyor. 

Bisiklet park edebileceğiniz sarı demirlerin fotoğrafıCermodern erişilebilir asansörün fotoğrafı
 
Bir mekanı fiziksel olarak erişilebilir yapan iki önemli unsur olan asansör ve engelli tuvaletleri de CerModern turumuzu keyiflendiren  diğer noktalar. 

Biliyorsunuz ki CerModern’de kültür-sanat kitaplarını bulabileceğiniz pazar ve pazartesi günleri hariç istediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz bir kütüphane de bulunuyor. Bu kütüphanenin kitaplıkları, oturma alanları ise oldukça kullanışlı ve erişilebilir bir tasarıma sahip.
Cermodern sahnesinin oturma alanından görüntüsü
 

Tolga ve Buğra Bey'den gösteri salonunun hikayesini de dinledik. Tasarlandığı ve inşa edildiği ilk dönemde tekerlekli sandalye erişimini göz ardı eden bu alan, daha sonradan arka sıradaki koltukların kullanımdan kaldırılmasıyla tekerlekli sandalye parkına açılmıştır. Bu yeni düzenleme, mekanlarda büyük değişiklikler yapmadan da erişilebilir hale getirilebileceğine güzel bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Cermodern geniş sergi alanı

Mekansal erişilebilirliğin yanında engelli bireylerin sergi alanlarını ziyaretinde de çeşitli kolaylıklar sağlanmış. CerModern, pandemi dönemi bittiğinde açılacak yeni sergi alanlarını gezmek için engelli bireylerle birlikte bir refakatçisini ücretsiz bir şekilde ağırlamaya devam edecek.

PinGOin ekibi olarak kültür-sanatın birleştirici gücüne inanıyoruz ve CerModern’i daha erişilebilir yapmak için ilk adımları birlikte atıyoruz. Bizi takip edin...

 

2020-08-24