Kültür Sanatın Birleştirici Gücüne İnanıyoruz

Farklı grupların bir araya gelmesini sağlayan kültür sanat etkinliklerinin kapsayıcı ve birleştirici ruhu en temelden geliyor. Kültür sanat mekanlarında kapsayıcılık yalnızca daha çok izleyiciye ulaşmanın yolu değil. Aynı zamanda bu yaklaşımla daha önce hiç ulaşılmamış kitlelere ulaşarak kitleler arası etkileşim artırılabilir.  Mekanların daha kapsayıcı, yani herkes için daha erişilebilir,olması ise, kullanıcıların mekana ve etkinliklere erişiminin önündeki engelleri kaldırmakla mümkün olabilir. 

Peki nedir bu engeller?

Kültür sanat mekanlarına erişimde birden çok engelleyici faktörden bahsedilebilir. Mekanın fiziksel ve mimari bariyerlerinin yanı sıra kullanıcıyla mekan personeli arasındaki iletişimsizlik de kimi zaman engelleyici olabiliyor. Bu engelleri kaldırmak için önce engellerin ve engelleyicilerin farkına varmak gerekiyor.

Tiyatro.co - PinGOin - PAnkArt Tiyatro

Kültür sanat mekanı denince aklımıza gelen en köklü mekan tiyatro. Bu sebeple, tiyatroların hikayasini bize aktaran Tiyatro.co ve kapsayıcı bir tiyatro topluluğu olan PankArt Tiyatro ile birlikte harekete geçtik.  PinGOin, Tiyatro.co ve PAnkArt Tiyatro olarak güçlerimizi birleştirdik ve tiyatroların erişilebilirlik durumunu hep birlikte incelemek için planlamalara başladık. Ankara’daki tiyatroları pinleyerek, yani erişilebilirlik verilerini toplayarak, güncel durumun haritalamasını yapmayı ve bunu sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz. 

Kültür sanatın birleştirici gücüne inanıyoruz! Tiyatrolarda herkes için özgür, bağımsız ve güvenli erişimin hayalini kuruyoruz! 

Siz de tiyatroların erişilebilirlik verilerini paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Detaylı bilgi için Tiyatro.co içeriğinden faydalanabilirsiniz.

Tiyatro Erişilebilirliği İnceleme Formuhttps://forms.gle/abavfDTuWh4SMDa59

Ayrıca bilgi almak veya öneride bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

PinGOin: info@pingoin.net

Tiyatro.co: merhaba@tiyatro.co

PankArt Tiyatro: pankarttiyatro@gmail.com 

 

2021-06-24
PinGOin Ekibi

PinGOin Ekibi,

Melike Yüksel
Büşra Altıntepe
Mustafa Yazar
Zeynep Gül Akın