Sertifikalı erişilebilirlik eğitimi veren 10 online eğitim sitesi

Engellilik konusuyla farkındalığını artırmak veya erişilebilirlikle ilgili farkındalık kazanmak istiyor olabilirsin. İşaret dili eğitimi alarak sağır bireylerle ana dillerinde sohbet etmek istiyor ancak yüz yüze eğitime zaman veya bütçe ayıramıyor olabilirsin. Ya da web erişilebilirliği konusunda bilgini artırıp daha erişilebilir ve kapsayıcı internet sitesi tasarımları yapmak istiyor olabilirsin.

Çevrimiçi eğitim platformları bu konuda hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı işlev görüyor. Engellilik ve erişilebilirlik alanında sertifikalı eğitim alabileceğin yurtiçi ve yurtdışından 10 platformu senin için derledik. 

Aşağıdaki platformlardan kendine uygun olana tıklayabilir, bilgi alıp hemen kayıt olabilirsin. 

 

1- Udemy

Silikon Vadisi’nde Türkiye çıkışlı bir girişim olarak yer alan Udemy kullanıcılarına yüzlerce çevrimiçi eğitim modülü sunuyor. Bu ücretli eğitimlere kampanya dönemlerinde uygun fiyata erişebilirsiniz.

Bu eğitim görme engelli bireylerin yazısı alfabesi olan Braille alfabesinin görme engelli olmayan kişiler tarafından anlaşılmasını ve öğrenilmesini hedefler.

Bu eğitim Türk İşaret Dili öğrenmek isteyen herkes için başlangıç niteliğinde bir eğitimdir. Modüller halinde sunulur.

İşitme ve işitme kaybı hakkında bilgilendirici ve farkındalık artırmayı amaçlayan animasyonlardan oluşan bir modüldür.

2- Futurelearn

Futurelearn engellilik alanında 25 farklı eğitim sunan geniş ve kapsayıcı bir platform. Pek çok platform tarafından odaklanılmayan konularda içerik sağlıyor. Bunlardan bazıları;

Bu eğitim ile kişisel asistanların engelli bireylerin hayatındaki yeni rolü ve bu alandaki çalışma ilişkilerinin nasıl iyileştirilebileceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Engellilik alanında çalışanlar veya çalışmayı düşünen araştırmacılar için tasarlanan bu eğitimde küresel engellilik araştırmasından elde edilen bulguların nasıl yürütüleceğini ve yorumlanacağını keşfedin.

Müze bağlamında kapsayıcılık ve aidiyeti artırmak için çeşitli topluluklarla nasıl ilişki kuracağınızı ve işbirliği yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

3- Coursera

Coursera sertifikalı çevrimiçi eğitim platformları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Eğitim dili İngilizce olan platformda kursların kullanıcı puanlarını görmek mümkün. Bunlar arasında göze çarpan içerikler;

Bu eğitimde toplumsal cinsiyet kavramı engellilik perspektifinden ele alınıyor.

Web erişilebilirliği alanında en geniş yelpazeyi Coursera’da bulabilirsiniz.

4- Google dijital atölye 

Google kullanıcılarına Google ve YouTube ürünlerinin erişilebilir ve engelsiz biçimde nasıl kullanılacağını ücretsiz olarak öğretiyor.Böylece dijital erişilebilirliği artırmayı hedefliyor.

5-Alison  ve  6- Edx

Yurtdışı merkezli platformlar engellilik alanında farkındalığı artırmaya yönelik pek çok İngilizce eğitim modülü sunuyor. Bununla birlikte platformlarda işaret dili eğitimi ve web erişilebilirliği kursları da bulunuyor.

7- İstanbul Boğaziçi Enstitüsü ve  8- İİenstitü

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü İşaret Dili alanında temel seviyeden tercümanlık seviyesine kadar çeşitli kademelerde sertifikalı eğitimler sunuyor. 

Benzer olarak İİenstitü de uzaktan işaret dili eğitimi alabileceğiniz sertifikalı öğrenme programı sunuyor.

9- Global Enstitü

Global Enstitü farklı engel türlerinin tanımlamaları, tarihsel süreci ve alandaki uygulamalarla ilgili giriş niteliğinde bilgiler sunuyor. Görme ve işitme yeti farkı ilgili ücretsiz eğitimlere buradan ulaşabilirsiniz.

10- Odtü - Bilge İş

Mevcut işyerlerinin erişilebilir hale getirilmesi için binaya bitişik çevreden başlayarak bina girişlerinde ve bina içlerinde yapılması gereken erişilebilirlik uygulamalarını içeren bu eğitimi Odtü Bilge İş kullanııclara ücretsiz sunuyor.

Global platformlarda daha çeşitli ve kapsayıcı eğitimler sunulurken, Türkiye’de de engellilik ve erişilebilirlik alanındaki online eğitimlerin arttığını görüyoruz. Bunlardan 10 tanesini sizin için araştırdık. Siz de önermek istediğiniz platformları bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer erişilebilirlik içeriklerimize  göz atmak için blogu ziyaret edin.

 

2022-03-09