Sohbetler No1 : Fedakar Özdemir

Sohbetler No1 : Fedakar Özdemir

Bu fotoğrafta gördüğünüz mavi gözlü havalı adamın adı Fedakar Özdemir. Sohbet etmeyi, yemek yemeyi özellikle san sebastian cheesecake çok sever. Sinema’ya gitmek hobisidir. Sinemada kendisi için ayrılan ön sıradaki koltuğu kabul etmeyerek, sürüne  sürüne arka sıralara geçip filmi istediği yerden izleyen bir tekerlekli sandalye kullanıcısıdır. 'Sanat için sürünüyorum’ diyen bu komik adam ile bir sohbet ettik. Sohbetimizin konusu tabi ki pandemi süreci idi.

Bu süreçte neler hissettiğini sorduk. Herkes kadar endişeli değildi, herkesten daha çok endişeliydi. Özellikle İsrail’in Covid-19 tedavisinde hastalıkları önceliklendireceği ile ilgili haberi okuduktan sonra sadece hasta olmaktan değil, ihmal edilmekten de korkuyordu. Habere göre İsrail Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı söz konusu belgede, kendi ihtiyaçlarını tek başlarına gideremeyecek düzeydeki bedensel ve zihinsel engellilerin ve bazı kronik hastaların solunum cihazından en son faydalandırılacağı belirtildi.

 

Fedakar, bu süreçte benzer bir hikaye ile karşılaşmaktan korkuyor, kendini tutsak gibi hissediyor ve aldığı tedbirlerin yeterli olmayacağına dair korkularının onu psikolojik olarak yıprattığını da dile getiriyordu.

 

 

Peki Fedakar ne isterdi? Bu süreci sağlıklı ve psikolojik olarak daha rahat hissetmek için ona nasıl yardımcı olunmalıydı? Aslında cevabı çok basit, medyada en az yaşlılar ve çocuklar kadar konuşulmak; önemsendiğini, düşünüldüğünü hissetmek istiyordu. Yaşayacakları zorlukları ön görmek ve onu bilgilendirmek çok zor değildi. 

 

Fedakar ile görüşürken niyetimiz, dışarda buluştuğumuz zamanlardaki gibi sohbet etmek ve dertleşmekti. Ancak konuşulanların aramızda kalmasını istemedik. Bu zorlu süreçte engelli bir bireyin herkesten daha kaygılı olduğunu duyurmak ve bu konuda düşüncelerini dile getirmek isteyenler için bir ortam yaratmak istedik. Sosyal mecralarımız üzerinden bu süreçte yaşadıklarınızı ve hissettiklerinizi dile getirmek için buluşalım!

 

Facebook:@pingoin.net

İnstagram:@pin.goin

Twitter: @pingoin_

 

Bir Blog Bir Müzik:

Youtube - Spotify

 

2020-07-18