Tek Engel Koronavirüs Değil !

Tek Engel Koronavirüs Değil !

Bugün gündem nedeniyle  hepimiz evde kalmaya ve hayatımızı dışarıdan bağımsız bir şekilde geçirmeye çalışıyoruz. İtiraf edelim, her ne kadar evdeki hayatın olumlu yanlarını dile getirmeye çalışsak da  hepimiz bir gün tekrar dışarda olmanın hayalini kuruyoruz. Dış kapıyı açıp kapının önündeki merdivenlerden koşarak inmek, yoldan gelen dolmuşu görüp el etmek, bir kafeye girip sipariş vermek ve sohbet etmek istiyoruz. 

Hazır kendimizle başbaşa kalma fırsatı bulup,  daha çok düşünmeye ve bir şeylerin değerini daha iyi anlamaya başlamışken; PinGOin ekibi olarak sizden bir konu hakkında daha düşünmenizi istiyoruz. Herhangi bir tehditle karşı karşıya olmadığımız sıradan bir günde hepimiz sokağa çıkıp özgürce gezebiliyor muyduk? Ya da dört gözle beklediğimiz güzel günler geldiğinde herkes dilediği gibi dışarı çıkıp kahve içmeye, arkadaşlarıyla buluşmaya veya bir parkta oturup doğayı dinlemeye gidebilecek mi?

Farkında bile olmadığımız veya bazen göz ardı ettiğimiz bir gerçek var ki; bazı insanlar için evde olmanın tek nedeninin bir gün geçeceğine inandığımız bir virüse bağlı olmadığı...

Bir restoranın giriş kapısının önündeki o çok da önemli görünmeyen basamağı, yarısı sökülüp atılmış veya sonu hiçbir yere varmayan hissedilebilir yüzeyleri, bu yüzeylerin üzerine park etmiş arabaları, bir tekerlekli sandalye kullanıcısı için ulaşılması mümkün olmayan yüksek ATM’leri, Görme engelli bir birey için hiçbir anlam ifade etmeyen o görsellerle süslü restoran menüleri, işitme engelli biriyle iletişim kurmaktan kaçınan mağaza personellerini, pusetle gezilmesi imkansız olan engellerle dolu kaldırımları, mekân girişindeki köpekle girilmez tabelalarını düşünmenizi istiyoruz. 

Dışarıda engellerle dolu bir hayat hâlâ var.

Yalnızca fiziksel engelli bireyler için değil, yaşlılar, çocuklar, çocuklu aileler, hayvan sahipleri için de çoğu zaman engel teşkil eden çevresel engellerden bahsediyoruz. Biz tekrar sokaklarda olmaya başladığımızda da bu engeller var olmaya devam edecek. Bu sebeple ekip olarak biz, üzerimize düşeni yapıp erişilebilirlik konusunda konuşmaya ve bizim gibi bu konunun farkında olmaya, değişim ve iyileşme çalışmalarına katılmaya açık olan insanlara ulaşmaya devam edeceğiz. Evde olduğumuz bu süreç boyunca yayınlayacağımız her yazıda, biraz da erişilebilirlik üzerine konuşacağız. 

Her yazımızı da bir şarkı ile noktalayacağız;

Mavi Işıklar: İyi Düşün Taşın 

YoutubeSpotify

 

2020-04-03