Üniversiteye Yeni Başlayacak Engelli Öğrenciler için İpuçları

Bu yazıyı büyük ihtimalle üniversiteye yeni başladığın için okuyorsun. Düşündük ki aklında bazı sorular olabilir. Bilkent Üniversitesi mezunu ekip üyeleri olarak üniversite yıllarını verimli geçirmen için sana bazı tavsiyelerimiz var.  

Üniversiteni ve Olanaklarını İyi Öğren!

Hangi şehirde olursan ol, her üniversitenin kendi destek sağlama yöntemi olacaktır, bu sebeple üniversitenin öğrencilerine hangi hizmetleri ve fırsatları sunduğunu bilmek çok önemli. Üniversitenin sunduğu olanaklar hakkında fikir verecek bir Erişilebilirlik Kılavuzu veya Erişilebilirlik Birimi olup olmadığına bakarak işe başlayabilirsin. Örneğin, Bilkent Üniversitesi'ndeki binaların Erişilebilirlik bilgilerine buradan ulaşabilirsin. (Sayfa 35)

Kayıt olduğun üniversitenin web sitesine bakmak, başlamak için iyi bir adım olabilir.

Kişisel Bakımını İhmal Etme!

Üniversiteden mezun olmak çok çalışmayı gerektiriyor, bunu unutmamakta fayda var. Dolayısıyla seni motive edecek olan kişisel bakımına dikkat etmelisin.Kişisel bakım denildiğinde aklında sıcak bir köpük banyosu ve yüz maskesi canlanıyor olabilir. Her ikisi de harika fikirler fakat kişisel bakımın bunlardan çok daha fazlası olduğunu unutmamalısın. Daha önce de belirttiğimiz gibi çok çalışman gerekecek ve çoğu zaman yeni bilgiler öğrenmekten keyif alacaksın ancak sürekli çalışarak kendini çok yorma. Eğer tüm gününü bir kafede geçirmek istiyorsan arada bir bunu yap. Zaman zaman kendine molalar ver, kendine bizden bir Vanilyalı Mocha söyle. Vanilyalı Mocha’n için birçok erişilebilir mekan hakkında bilgi veren PinGOin’den faydalan.

Destek Almayı Unutma!

Üniversite bünyesindeki akademisyenlerle ve eğer var ise üniversitenin Erişilebilirlik Birimiyle konuşursan eğitim hayatın boyunca seni desteklemek adına pek çok şey yapacaklardır. Örneğin, derslerin sunuşları dersten önce öğretmenler tarafından sana gönderilebilir, derslerde kayıt tutmana izin verilebilir ve bunun gibi birçok küçük destekte bulunabilir.

Destek almak bir zayıflık veya yetersizliğin işareti olmadığı gibi aciz olduğunu da göstermez, bunu lütfen unutma. Bu gibi şeyler, eşit yaşam hakkı almamızı sağlıyor.

En Önemlisi: Eğlenmeyi Unutma!!

Üniversite hayatı dersleri geçmekten, ödevleri teslim etmekten çok daha fazlasıdır. Çoğumuzun evden ilk kez uzaklaştığı andır. Bu bir bağımsızlık ve kendini keşfetme adımıdır. Birçok yeni insanla tanışacağını ve kendin hakkında çok şey öğreneceğini unutma.

Üniversite kulüplerine dahil olarak farklı bölümlerden arkadaşlar edinmek, yeni hayatlar tanımak hayat görüşünü çok geliştirecektir. Yeni hayatında sana iyi eğlenceler diliyoruz :) 

PinGOin websitesinde vakit geçirmeyi ve mekan pinlemeyi unutma. 700’den fazla mekanın bulunduğu platformda eklenmesi istediğin mekanları bize bildirebilirsin.

Kaynak

 

2021-09-12