PinGOin Nedir?

 

PinGOin, herkes için mekanlar

Mesele 

Engelli ve farklı erişim kriterine sahip kişiler, karşılaştıkları fiziksel ve iletişimsel engeller sebebiyle sosyal ortamlarda eşitsizliklerle karşılaşıyor.

Bunun sebebi, 

* Sosyal mekanlar farklı erişim ihtiyaçlarına sahip kişiler için gerekli olan erişilebilir ve kapsayıcı ortam sağlamıyor. 

* Engellilik, erişilebilirlik ve kapsayıcılık konusunda oluşması gereken farkındalık, toplum tarafından henüz yeterince göz önünde bulundurulmuyor.

Erişilebilir Sosyalleşme İçin Çözüm: PinGOin

PinGOin nedir ve ne için çalışır?

PinGOin, engelli ve farklı erişim kriterine sahip kişilerin sosyal ortamlarda yaşadıkları eşitsizlikleri azaltmak için mekanları ve toplumu daha kapsayıcı hale getirecek çözümler üreten bir sosyal girişimdir.  

PinGOin nasıl çalışır?

Türkiye’de yaşayan 8,5 milyon engelli birey için sevgi, merhamet, yardımlaşma duygusunun ötesinde; eşitlik, hak temelli anlayış ve birlikte hareket etme esasıyla çalışır. Konuyu yalnızca engelliler tarafından ele alınmaktan çıkarıp engelli olmayan kişileri erişilebilirlik konusunda farkındalık kazanmaya, harekete geçmeye ve değişimin parçası olmaya hazırlar.

PinGOin ne yapar? 

BULUŞTURUR

İnsanları Buluşturur

Engellilik ve erişilebilirlik hakkında, farkındalık yayıyor, toplumu daha kapsayıcı hale getiriyoruz. Engeli olan ve olmayan bireylerin birlikte olduğu topluluklar kurarak eğitimler, etkinlikler ve atölyeler düzenliyoruz. Pingoin'de mekan pinleyen, mekanı deneyimleyen, ve erişim özellikleri hakkında fikri olan herkesi ortak bir amaç için buluşturuyoruz

İnsanları Mekanla Buluşturur

Kullanıcı deneyimi odaklı çalışıyor, Türkiye’deki erişilebilir mekanları tespit ediyor, mekanların erişilebilirlik durumunu kullanıcılarla paylaşıyor ve mekanlarda bağımsız erişimi destekliyoruz. 

İnsanları Karar Alıcılarla Buluşturur

Engelli bireylerle karar alıcıları buluşturuyor, engellilerin sesinin karar alıcılar tarafından duyulması ve dinlenmesini sağlıyoruz. Karar alıcılarla yürüteceğimiz çalışmalara yerel yönetim çemberinden başlıyoruz.

İYİLEŞTİRİR

Mekanları iyileştirir

Kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını mekan sahibine ulaştırıyor, erişilebilirlik kriterlerinin mekan sahibi tarafından bilinmesini ve bu doğrultuda iyileştirmeler yapılmasını sağlıyoruz. Sosyal mekanlara erişilebilir olmaları için düzenleme önerileri sunuyoruz. Mekanları, PinGOin’in erişilebilir mekan havuzuna dahil ediyoruz. 

Hizmetleri İyileştirir: 

Sosyal mekanda ve her türlü etkinlikte engelli ziyaretçiler için uygun hizmetin sağlandığı sistem tasarımını yapıyoruz. 

Kentleri İyileştirir

Sahadan kazandığımız deneyimle erişilebilirlik hakkında yapılan hizmetleri izliyor, daha erişilebilir kentler için engelli haklarını savunuyor, karar vericileri daha katılımcı ve kapsayıcı bir politika izlemeye yönlendiriyoruz. 

 

Pingoin Ekibi

Melike Yüksel

Melike Yüksel, İç Mimar

Melike, PinGOin'de aktif olarak operasyon ve iletişim sorumlusu olarak yer almaktadır. 

Büşra Altıntepe

Büşra Altıntepe, İç Mimar

Büşra Altıntepe, PinGOin'de aktif olarak tasarım ve etkileşim sorumlusu olarak yer almaktadır. 

Çiğdem Akdoğan

Çiğdem Akdoğan, İletişim Tasarım

Çiğdem PinGOin ekibinde aktif olarak tasarım sorumlusu olarak yer almaktadır. 

Pingoin Danışıyor

PinGOin çalışmalarının bütün aşamalarını engelli bireylerin ve alanında uzman diğer kişilerin fikirleri ve geribildirimleri doğrultusunda şekillendirmeyi temel ilke edinmiştir.
Mustafa Yazar

Mustafa Yazar, Danışman

Mustafa, pazarlama ve satış bölümlerinde PinGOin'e destek olmaktadır. 

Zeynep Gül Akın

Zeynep Gül Akın, Psikolog

Zeynep Gül Akın, PinGOin'e psikoloji ve ürün geliştirme alanında danışmanlık sağlamaktadır.