Sıkça Sorulan Sorular

PinGOin üç temel faaliyetiyle öne çıkıyor;

1- Gönüllü topluluğu oluşturarak, engellilik ve erişilebilirlik konularında birlikte hareket etmek isteyen kişileri bir araya getiren bir platform görevi görüyor. Bu platformda gönüllüleri ile mekanları pinliyor. 

2- Gönüllüleri aracılığıyla edindiği mekan verisini sunarak kullanıcılarını sosyal mekanların erişilebilirlik durumlarından haberdar ediyor.

3- Sosyal mekanları daha erişilebilir hale getirmek için çeşitli mimari ve davranışsal, farkındalık sağlayıcı hizmetler sunuyor

 

   Pingoin üç kelimenin birleşiminden oluşuyor.
   Pin = Bir mekanı işaretlemek, belirtmek
   Go = Bir yere gitmek
   İn = go kelimesi ile birlikte kullanıldığında içeri girmek anlamına geliyor. 
   Kısaca PinGOin işaretlenen bir mekana gitmeyi ifade ediyor.

 

Pinlemek, bir PinGOin gönüllüsünün gittiği sosyal mekanı bir engelli gözüyle inceleyerek web sitemizdeki ‘Mekan Pinleme Formu’nu doldurma sürecinin ismidir.

PinGOin sosyal mekanlarda fiziksel ve davranışsal sorunlar yaşayan, erişim kısıtlılığı olan bireyler için bilgi sunuyor:

  • Ortopedik Engelliler

  • Görme Engelliler

  • İşitme Engelliler

  • Çocuk ve Bebek Sahipleri

  • Evcil Hayvan Sahipleri 

  • Farklı besin tercihleri: Vegan/Vejetaryen/Glutensiz

PinGOin sosyal mekanlarda herkes için deneyim eşitliği sağlamanın hayalini kuruyor. Bu sebeple ileri dönem hedefleri arasında daha fazla erişim kriteri hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Bir önerin var mı? - iletişim-

  • Gönüllümüz olursan sana mail ile ulaşır, yenilikleri haberdar ederiz. 

-Gönüllü Ol-

  • Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsin:

İnstagram - Facebook - Twitter - Linkedin

  • PinGOin gönüllülerinin bulunduğu whatsapp grubuna girmek için PinGOin ekibi ile iletişime geçebilirsin: 

[email protected]

Web sitemizin sağ üst kısmında bulunan Mekan Pinle butonuna tıklayarak Pinleme formumuza ulaşabilirsin. 

Öncelikle mekanın konumu ile ilgili soruları cevaplayacaksın. Daha sonra mekanın erişilebilirliği ile ilgili çeşitli sorular karşına çıkacak. Bu soruları mekanda dolaşarak ve yeri geldiğinde personele danışarak cevaplaman doğru bilgiye ulaşmak için faydalı olacaktır. Soruların yanlarında bulunan (i) işaretine tıklarsan detaylı bilgi alabilirsin. 

Dikkat Etmen Gereken Birkaç Konu Var: 

Mekanda gördüğün bir erişim özelliği bizim formumuzda yer almıyorsa bu detayı belirtmek için yazı alanlarını kullanmalısın.. 

Örneğin ziyaret ettiğiniz bir müzede sesli betimlemeli turlar düzenleniyorsa bu bizim ve kullanıcılarımız için harika bir özelliktir. Lütfen belirt.

Formdaki ‘Konum’ işaretleme kısmı kullandığın  cihazda  yeterince elverişli çalışmayabilir. Sorun değil, biz konumları sizin bize vereceğiniz detaylı ‘Adres Bilgisi’ ile yeniden düzenleyebiliyoruz.

Bir mekanın erişilebilirlik özelliği değişkendir. Bir önceki gün erişilebilir olan mekanın başka bir gün çeşitli sebeplerle erişilebilirliği kısıtlanmış olabilir. Ya da pinleyen gönüllünün gözünden kaçan özellikler olabilir. 

O sebeple pinlenen mekanı web sitemizde inceleyip verilen cevaplar mekan ile uyuşuyor mu diye kontrol etmelisin. Bir değişiklik gözüne çarparsa yorum yazarak belirtebilirsin. Aynı zamanda  “Bu mekanda bir değişiklik mi olmuş?” butonu ile bizi haberdar edebilirsin.

 

Mekan detay sayfasında  “Bu mekanda bir değişiklik mi olmuş?” butonu tam da bunun içindir. Burada karşına çıkan formu doldurarak bu yanlışı/yeniliği belirtirsen 2-3 iş günü içerisinde PinGOin ekibi bu yanlışı/yeniliği web-sitesine işleyecektir.

Pingoin.net internet sitesinin sağ üstte bulunan “Giriş yap/Üye ol” butona tıklayıp, karşına çıkan formu doldurabilirsin. Karşına çıkan formda ad-soyad, e-mail ve şifre bilgilerini girdikten sonra “Üyelik Türü”nü gönüllü olarak seçmelisin. Bu konuda bir sorun yaşarsan her zaman [email protected] adresine mail atabilirsin.

PinGOin Gönüllüsü olarak, PinGOin’in bilgilendirme ve birleştirme değerlerinde önemli rol oynayabilirsin. Engellilik ve erişilebilirlik alanında konuşmak, paylaşmak, bilgi edinmek ve fayda sağlamak isteyen bir topluluğun parçası olabilir ve bu topluluğa katıldığında; 
Kapsayıcı davranış çalışmalarımıza katılarak farkındalık sahibi olabilir ve hak temelli olan bu sorunun üzerinden gelmek için hep birlikte toplumsal bir bilinç oluşturulmasına ve PinGOin’in Birleştirmek değerine katkıda bulunabilirsin. 
Bununla birlikte platforma eklediğin mekan bilgisiyle erişilebilirlik bilgilerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayabilir, bu kişilerin sosyal mekanlardaki deneyimlerini iyileştirmeye katkıda bulunabilirsin.